Back to Top
Глухівський національний педагогічний університет
імені Олександра Довженка

Сосницький літературно-меморіальний музей О.П. Довженка

Надрукувати Надрукувати E-mail E-mail
Будемо щасливі і вдячні рідній землі,
що нагодувала й напоїла нас не тільки хлібом і медом,
а й чистими думками і незлобливими почуттями, любов'ю до людей, 
співчуттям до людського лиха, гнівом до ворога.

О.П. Довженко

Адреса музею:16100 Чернігівська обл., смт. Сосниця 2-й пров. Довженка, № 2.
Тел.: 04655 2-15-90, факс: 04655 2-01-47 Директор: Наконечна Л.М.


Історична довідка

Вперше музей гостинно відкрив двері 23 січня 1960 року, проте підготовка до створення музею в Сосниці розпочалася значно раніше. Ще за життя Олександра Петровича директор Сосницької середньої школи Іван Лаврінович Сорока на хаті, де народився Сашко, прибив невелику пам’ятну дошку. Відтоді хата оберігалась законом і совістю.
Після смерті митця при Спілці письменників України діяла комісія з літературної спадщини Довженка, головою якої був Юрій Смолич, секретарем – Олександр Підсуха. 29 грудня 1958 року було виділено кошти на відкриття філіалу музею при Сосницькому краєзнавчому музеї. У 1960 році створено музей імені О.П. Довженка, який на початку свого існування був частиною Сосницького краєзнавчого музею, а в 1969 році - філіалом Чернігівського історичного музею. Лише з 1992 року музей О.Довженка став самостійним музеєм обласного підпорядкування.

Спочатку музей містився у невеличкій селянській хатині під солом’яною стріхою.

У 1964 році до 70-ї річниці від Дня народження митця на садибі музею було збудовано нове приміщення і створено літературну частину експозиції.

У серпні 1965 року на подвір’ї встановлено гранітне погруддя О.Довженка (скульптор Леонід Козуб).

У 1974 році до 80-річного ювілею Довженка завершилось будівництво кінозалу, кіноапаратної кімнати, фондового приміщення. Оновлено літературну частину експозиції, реставровано садибу-музей. Усе, починаючи з двору, батьківської хати, тину, криниці відновлено в такому вигляді, як описано в біографічній повісті «Зачарована Десна». Біля хати встановлено паркову композицію «Юний Сашко» (скульптор Анатолій Фуженко, архітектор Анатолій Ігнащенко).

До 90-літнього ювілею митця (1984р.) працівники музею та художники Чернігівського художньо-оформлюваного комбінату М.В.Гайдук, Я.Х.Жадан, М.О.Коленко, В.В.Щур, Я.О.Янкова створили нову літературну експозицію музею. Було добудовано фондове приміщення, робочу кімнату для наукових співробітників.

До 100-ї річниці від Дня народження О.П.Довженка працівниками музею та групою художників із Чернігова під керівництвом Ю.О.Шульги та В.Д. Зінченка створено нову літературну експозицію, незвичайну за змістом і формою.

До 110-річного ювілею митця перекрито соломою стріхи меморіальної хати та клуні, збудовано садову альтанку.

Щороку до Дня народження Олександра Довженка в музеї влаштовується літературно-мистецьке свято, проходить Всеукраїнський молодіжний кінофестиваль «На хвилях зачарованої Десни» (голова оргкомітету фестивалю – Юрій Пилипець).

У музеї О.Довженка побували тисячі людей з різних куточків світу. На уклін до колиски Сашка приїздять прості люди і люди імениті. У книзі вражень та побажань зворушливі рядки, залишені М.Рильським, І.Козловським, О.Гончаром, Ю.Смоличем, В.Земляком, Н.Ужвій, Й.Кобзоном, М.Маловським, С.Плачиндою, О.Підсухою, С.Реп’яхом, М.Адаменком та іншими.